Czym zajmuje się agencja celna?

Agencja celna to tajemniczy twór, który powstał po nowelizacji Kodeksu celnego z 1991 roku. Wiele osób jeszcze nie przyzwyczaiło się do jego istnienia i nie wie, czym może zajmować się obsługa celna. Co należy do jej obowiązków?

Pośrednictwo

skład celny

Podstawowym zadaniem agencji jest pośredniczenie pomiędzy podmiotami gospodarczymi (importerami i eksporterami) oraz Urzędem Celnym. Oznacza to, że pracownicy agencji zajmują się przygotowywaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej odpraw, wypełnianiem druków i deklaracji dotyczących ewidencji obrotów oraz obsługą deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym. Powinien on też reprezentować przedsiębiorcę przed różnego typu instytucjami państwowymi. W ten sposób agencja ma ułatwić międzynarodowy handel towarami.

Skład

Agencja celna często prowadzi też swój własny, specyficzny magazyn. Jest to skład celny. Można przechowywać w nim towary do czasu uiszczenia wszystkich niezbędnych opłat. Pozwala to przedsiębiorcom na zachowanie płynności finansowej. Na przykład mogą oni od razu zapłacić podatek za część towaru, sprzedać go, a zarobione pieniądze wydać na opłaty związane z drugą partią towarów, które oczekują w składzie celnym. To rozwiązanie pozwala importerowi na sprowadzenie towarów, nawet jeśli w danym momencie nie dysponuje on pieniędzmi niezbędnymi do zapłaty. Przedsiębiorca zyskuje, więc czas na to, by spokojnie rozliczyć się z Urzędem Celnym.

Comments are closed.