Wybuch w żarówce – czyli czym są lampy wyładowcze

Dostępne obecnie formy oświetlenia są mocno zróżnicowane, dlatego kupujący mogą wśród tych propozycji szukać dla siebie najlepszych rozwiązań. Poza tradycyjnymi żarówkami obecnie pojawiają się źródła światła LED, czy też spotkać możemy taką propozycje jak lampy wyładowcze. Ta ostatnia forma jest szczególnie interesująca, by bowiem pojawiło się światło w bańce żarówki musi dojść do wybuchu. Czym więc charakteryzują sie takie lampy i gdzie obecnie są wykorzystywane?

Czym jest lampa wyładowcza?

Lampa wyładowcza to lampa, która będzie świecić przez wyładowanie elektryczne, które będzie miało miejsce w jej obrębie. Dochodzi do takiego wybuchu/wyładowania w oparach metali bądź gazów. Wykorzystywane są rtęć, argon czy też neon. W zależności od typu lampy bańka pokrywana jest specjalna farbą określoną jako luminofor, która to farba będzie zmieniała niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne na promieniowanie widzialne.

Lampa dostępna w różnych formach

Proponowane lampy wyładowcze dostępne są obecnie w kształcie rury bądź w formie klasycznej żarówki z najbardziej popularnymi gwintami E27 oraz E40. W lampie stosowane mogą być dodatkowe elementy zapłonowe, dodatkowo konieczny jest statecznik, który będzie ograniczał prąd wyładowania. Lampy tego typu stosowane są obecnie bardzo często między innymi jako taka forma oświetlenia, która pojawia się w przestrzeni publicznej. Lampami wyładowczymi oświetla się obecnie między innymi hale sportowe, zakłady przemysłowe. W takich miejscach najczęściej możemy się z nimi spotkać.

Comments are closed.