Co warto wiedzieć przed zakupem papieru ksero?

Praktycznie każde biuro oraz duża część gospodarstw domowych posiada drukarkę. To urządzenie przydaje się niemal każdej osobie. By móc z niego korzystać, należy zaopatrzyć się w papier ksero. Nie wszyscy wiedzą jednak, że istnieje kilka rodzajów tego artykułu. Jak wybrać właściwy?

Rodzaje papieru ksero

Zdecydowanie najpopularniejszy jest papier do ksero https://biurwa.pl/papier-ksero-bialy w kolorze białym. Posiada go każde biuro. To właśnie na takim papierze drukuje się m.in. dokumenty. Istnieje jednak także papier kolorowy.

Stosuje się go rzadziej, jednak bywa przydatny np. do druku zaproszeń lub korespondencji wewnętrznej. Barwy są odporne na starzenie. Można wybierać spośród wielu odcieni, jednym z najchętniej wybieranych jest czerwony.

Cechy papieru ksero

Każdy papier ksero posiada kilka charakterystycznych cech, które decydują o ostatecznej jakości wydruku. Są to klasa papieru, rozmiar i gramatura. Klasa A oznacza oczywiście produkt najwyższej jakości. To papier o czystym odcieniu bieli. Klasa B jest nieco gorszej jakości, natomiast C oznacza klasę ekonomiczną.

Jeśli chodzi o rozmiar papieru ksero, najbardziej powszechny jest A4. Jego wymiary to 210 x 297 mm. Jest używany najczęściej zarówno przez firmy, jak i przez klientów prywatnych. Dostępne są jednak również inne rozmiary, takie jak A3 lub A5. Grubszy papier cechuje się większą wytrzymałością i nieprzezroczystością. Najczęściej spotykany jest papier o gramaturze 80 g/m2, jednak w sprzedaży dostępne są warianty od 70 do nawet 250 g/m2.

Grubość mierzy się w mikronach, najpopularniejszy papier posiada dokładnie 110 mikronów. Ten o gramaturze 80 g/m2 jest odpowiedni do użytku biurowego i domowego, do wydruków czarno-białych. Oferty i korespondencję lepiej jest drukować na papierze 90g/m2.

Do druku laserowego dobrze jest wybrać papier kolorowy 120g/m2. Natomiast w przypadku chęci wydrukowania fotografii należy użyć wariantu kolorowego o gramaturze minimum 160g/m2. Lepszą jakość druku zapewni także mała szorstkość powierzchni papieru.

Comments are closed.